Informacije o kraju
Povezani odseki
Čas in dolžina: 10 minut, 0.4 km
V nahrtbnik Podrobno
Čas in dolžina: 10 minut, 0.5 km
V nahrtbnik Podrobno
Čas in dolžina: 1 ura 50 minut, 4 km
V nahrtbnik Podrobno


Povezani izleti
Čas in dolžina: 2 uri 40 minut, 7.3 km
Podrobno
Čas in dolžina: 9 ur 40 minut, 34.1 km
Podrobno
Čas in dolžina: 2 uri 30 minut, 8 km
Podrobno
Čas in dolžina: 3 ure 40 minut, 10.4 km
Podrobno
Čas in dolžina: 10 ur 10 minut, 34.1 km
Podrobno
Čas in dolžina: 12 ur 40 minut, 41.7 km
Podrobno
Čas in dolžina: 13 ur 40 minut, 44.8 km
Podrobno
Čas in dolžina: 4.8 km
Podrobno
Čas in dolžina: 9 ur 15 minut, 29.4 km
Podrobno
Čas in dolžina: 11 ur 55 minut, 36.4 km
Podrobno
Čas in dolžina: 14 ur 25 minut, 48.5 km
Podrobno
Čas in dolžina: 54.9 km
Podrobno
Čas in dolžina: 54.9 km
Podrobno
Čas in dolžina: 81 ur 25 minut, 267.7 km
Podrobno
Čas in dolžina: 107 ur 20 minut, 305.4 km
Podrobno


Mimohodni izleti
Čas in dolžina: 219 ur 20 minut, 576.4 km
Podrobno
Čas in dolžina: 69 ur 15 minut, 235.6 km
Podrobno
Čas in dolžina: 32 ur 20 minut, 101.3 km
Podrobno
Čas in dolžina: 258 km
Podrobno
Tumova koča na Slavniku
Tel: 05 6870134
Koča stoji tik pod vrhom Slavnika (1082 m), ki je zadnji severni tisočak Čičarije, ki se proti jugozahodu spusti v Podgorski Kras, proti severu pa v Matarsko podolje. Zamisel o gradnji koče na Slavniku so sprejeli na ustanovnem občnem zboru PD Koper leta 1949. Z gradnjo so začeli leta 1955 in 24. junija 1956 so v kletnih prostorih že odprli zasilno oskrbovano planinsko postojanko. Kočo so v celoti dogradili in jo svečano odprli 7. julija 1957. Poimenovali so jo po dr. Henriku Tumi (1858-1935), znanem slovenskem alpinistu, planinskem ideologu, botaniku, politiku in narodnem buditelju. Med leti 1988 in 1994 so kočo temeljito prenovili. Zgradili so prizidek za sanitarije in večji vhodni predprostor, zaščitili fasado s kovinsko oblogo, obnovili vse notranje instalacije, prostore in opremo ter povečali jedilnico.Koča je odprta ob sobotah, nedeljah in praznikih, za skupine pa tudi med tednom po poprejšnjem dogovoru z z najemnico Angelco Ban. V gostinskem prostoru je 70 sedežev; v sobah je 8 postelj, na skupnem ležišču pa 20 ležišč; WC, umivalnica z mrzlo vodo; voda kapnica, elektrika.
Razgledi:
S Slavnika je obširen razgled. Proti severovzhodu seže pogled do Kamniških Alp, še prej pa se ustavi na Nanosu in Vremščici in še bliže na Brkinih in Matarskem podolju, ki se razteza med Brkini in Slavnikom; proti vzhodu vidimo Javornike, Trojico in Snežnik, pa vrhove v Gorskem Kotarju z Risnjakom in Snježnikom; od vzhoda proti jugu je na obzorju Kvarnerski zaliv, pred njim Planik in Učka ter obširen hribovit svet Čičarije s Kojnikom in Žbevnico; na jugu seže pogled prek Čičarije na Istro, proti zahodu pa se ustavi na obali Jadranskega morja ter zdrsi ob njej v Umag, Piran, Koper, Trst, Tržič in ob ugodnem vremenu vse do Benetk; od zahoda proti severu se v daljavi zazremo na Dolomite, Karnijske in Ziljske Alpe, Julijce s Triglavom in Karavanke, pred njimi pa vidimo obsežen Trnovski gozd, gričevje med Vipavsko dolino in Krasom s Trsteljem ter Kraško gričevje.
Čičarija je kraška pokrajina v sv. delu Istre. To je hribovit svet, ki meji na s. na Motarsko podolje, na j. na Rdečo Istro, na z. sega do Kozine in kraškega roba nad Črnim Kalom, na v. do Brgudskega podolja nad Reškim zalivom. Rdeča Istra je dobila ime po značilni rdeči zemlji, medtem ko spada Čičarija v Belo Istro, ki ima ime po golih in svetlih apniških površinah.
Dostop:
Avto: lokalna cesta iz kraja Hrpelje-Kozina do parkirnega prostora v bližini doma 11km.
ŽP, AP Podgorje, Prešnica, Kozina; AP Markovščina: iz Podgorja 1h; iz Prešnice po SPP 2h; s Kozine po cesti 3h; iz Markovščine prek Skadanščine po SPP 2h30.
Nadaljnje informacije:
PovezavaVrh Slavnik (1028 m)
Slavnik (1028 m) je najvišji vrh v slovenskem delu Čičarije, kraške pokrajine v sv. delu Istre. To je hribovit svet, ki meji na s. na Motarsko podolje, na j. na Rdečo Istro, na z. sega do Kozine in kraškega roba nad Črnim Kalom, na v. do Brgudskega podolja nad Reškim zalivom. Rdeča Istra je dobila ime po značilni rdeči zemlji, medtem ko spada Čičarija v Belo Istro, ki ima ime po golih in svetlih apniških površinah. Staro goropisno ime Slavnik ne velja samo za vrh, temveč za ves gorski svet slovenske Čičarije, ki ga imenujemo tudi Slavniško pogorje, skrajšano Slavnik. Ves hrbet je sestavljen iz apnenca in dolomita. Do višine 850 m je poraslo z grmovjem in gozdovi, vrhove pa pokrivajo pašniki. Znamenit je rastlinski svet: bledorumeni ušivec, ki ga je tu prvič našel Muzio Tommasini, najboljši poznavalec kraške flore, in ga leta 1839 opisal v strokovnem glasilu; kraški kosmatinec, tržaški svišč, narcise, potonike, zlati koren, navadni jesenček, ilirska perunika, brstična in kranjska lilija in še več drugih. Na jz. gozdnatih pobočjih raste drevje, značilno za submediteranski gozd: črni gaber s travo ojstrico v podrasti, trokrpi javor, puhasti hrast in mali jesen, na s. strani pa prevladuje bukov gozd. Z odlokom o razglasitvi naravnih in kulturnih spomenikov na območju občine Sežana, je bil Slavnik leta 1992 zavarovan kot naravni spomenik. S Slavnika je obširen razgled. Proti sv. seže pogled prek Matarskega podolja, Brkinov, Vremščice in Nanosa do Kamniških Alp; proti v. vidimo Javornike, Snežnik in vrhove v Gorskem Kotarju s Snježnikom; od v. proti j. je najprej obširen hribovit svet s Kojnikom, Žbevnico in Učko, na obzorju pa Kvarnerski zaliv; na j. je ob vznožju planota Podgorskega Krasa, naprej Šavrinsko gričevje, vidimo pa tudi skoraj vso Istro in obmorska mesta med Koprom in Umagom; proti z. je tik pod nami Grmada ali Mali Slavnik (1001 m), za njo in z. delom Slavnika proti Kozini in Prešnici pa zdrsi pogled prek Petrinjsko-Socerbskega Krasa do Tržaškega zaliva s Trstom in ob dobri vidljivosti še naprej do Benetk; od z. proti s. se za Senožeškimi in Vipavskimi hribi zvrstijo hribi na Krasu s Trsteljem, Trnovski gozd, Julijci s Triglavom, Karavanke, ob ugodnem vremenu pa v daljavi zazremo Dolomite ter Karnijske in Ziljske Alpe. Kaj vse vidimo, nam pomaga ugotoviti razgledna plošča na vrhu, ki jo je leta 1995 postavilo Obalno PD Koper.
© Jože DobnikFotografije
Video
- Vreme
- Vreme za Podgorje, občina Koper
- Panoaramska kamera Slavnik (0 m)
- Panoaramska kamera Gradišče pri Materiji (7 km)
- Panoaramska kamera Gradišče pri Materiji 2 (7.1 km)
- Javni prevoz
- Podgorje (2.5 km)
- Prenočišča
- DUŠAN BITENC (4.9 km)
- Hostel Xaxid (4.9 km)
- MILOJKA GODINA (5.5 km)
- Gostišča
- Tumova koča na Slavniku (0 m)
- Gostilna Pod Slavnikom (2.4 km)
- Gostilna Švab (6.6 km)
- Bolnice
- Zavod za zdravstveno varstvo Koper ITS Koper – Capodistria (19.1 km)
- Zdravstveni dom Koper (19.1 km)